RLR20C1501FPB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C1501FPB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
33 Weeks
Supplier Device Package :
Resistance :
1.5kOhms
Power Rating :
500mW
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Film
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate :
P (0.1%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Length :
391μm
Datasheets
RLR20C1501FPB14
Vishay / Dale RLR20C1501FPB14
1.5kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,