RLR20C1271FPB14
Mfr.Part #
RLR20C1271FPB14
Description
RES 1.27K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
391μm
Supplier Device Package :
Failure Rate :
P (0.1%)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Bulk
Resistance :
1.27kOhms
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
3.51mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
33 Weeks
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Power Rating :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR20C1271FPB14
Vishay / Dale RLR20C1271FPB14
Through Hole 1.27kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,