RLR20C1201GRRE611
Mfr.Part #
RLR20C1201GRRE611
Description
RES 1.2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
3.51mm
Length :
11.43mm
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±2%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Radiation Hardening :
No
Width :
3.51mm
Supplier Device Package :
Resistance :
1.2kOhms
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
34 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR20C1201GRRE611
Vishay / Dale RLR20C1201GRRE611
Through Hole 1.2kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,