RLR07C8872FSRE8
Mfr.Part #
RLR07C8872FSRE8
Description
RES 88.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Resistance :
88.7kOhms
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Length :
7.62mm
Datasheets
RLR07C8872FSRE8
Vishay / Dale RLR07C8872FSRE8
Through Hole 88.7kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,