RLR07C86R6FSRE5
Mfr.Part #
RLR07C86R6FSRE5
Description
RES 86.6 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
7.62mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Resistance :
86.6Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Datasheets
RLR07C86R6FSRE5
Vishay / Dale RLR07C86R6FSRE5
Through Hole 86.6Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,