RLR07C76R8FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C76R8FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 76.8 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
250mW
Supplier Device Package :
Axial
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
76.8Ohms
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.29mm
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RLR07C76R8FSRSL
Vishay / Dale RLR07C76R8FSRSL
76.8Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,