RLR07C76R8FSRE8
Mfr.Part #
RLR07C76R8FSRE8
Description
RES 76.8 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Radiation Hardening :
No
Resistance :
76.8Ohms
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Length :
7.62mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Datasheets
RLR07C76R8FSRE8
Vishay / Dale RLR07C76R8FSRE8
Through Hole 76.8Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,