RLR07C7151GSRE6
Mfr.Part #
RLR07C7151GSRE6
Description
RES 7.15K OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
7.62mm
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power Rating :
250mW
Resistance :
7.15kOhms
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Diameter :
2.29mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR07C7151GSRE6
Vishay / Dale RLR07C7151GSRE6
Through Hole 7.15kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,