RLR07C6R20GMRE8
Mfr.Part #
RLR07C6R20GMRE8
Description
RES 6.2 OHM 2% 1/4W AXIAL
Resistance :
6.2Ohms
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±2%
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
7.62mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Failure Rate :
M (1%)
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RLR07C6R20GMRE8
Vishay / Dale RLR07C6R20GMRE8
Through Hole 6.2Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,