RLR07C68R0GSB14
Mfr.Part #
RLR07C68R0GSB14
Description
RES 68 OHM 2% 1/4W AXIAL
Stock
200
In Stock :
200
Diameter :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Contains Lead
Construction :
Tubular
Contact Plating :
Lead, Tin
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Resistance :
68Ohm
Packaging :
Bulk
Military, Moisture Resistant, Weldable
Terminal Shape :
Wire
Not Applicable
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Lead Diameter :
640 μm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR07C68R0GSB14
Vishay / Dale RLR07C68R0GSB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 68Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,