RLR07C6200GMRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C6200GMRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 620 OHM 2% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Axial
Resistance :
620Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
M (1%)
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Datasheets
RLR07C6200GMRE6
Vishay / Dale RLR07C6200GMRE6
Through Hole 620Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,