RLR07C5R62FMBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C5R62FMBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.62 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
Width :
2.29mm
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Resistance :
5.62Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
M (1%)
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
RLR07C5R62FMBSL
Vishay / Dale RLR07C5R62FMBSL
5.62Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,