RLR07C5761FSRE8
Mfr.Part #
RLR07C5761FSRE8
Description
RES 5.76K OHM 1% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Resistance :
5.76kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.29mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
7.62mm
Datasheets
RLR07C5761FSRE8
Vishay / Dale RLR07C5761FSRE8
Through Hole 5.76kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,