RLR07C5624FRR36
Mfr.Part #
RLR07C5624FRR36
Description
RES 5.62M OHM 1% 1/4W AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
32 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Published :
Resistance :
5.62MOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Width :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RLR07C5624FRR36
Vishay / Dale RLR07C5624FRR36
Through Hole 5.62MOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,