RLR07C5620FRR36
Mfr.Part #
RLR07C5620FRR36
Description
RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Rating :
250mW
Width :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.29mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Length :
6.35mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
562Ohms
Datasheets
RLR07C5620FRR36
Vishay / Dale RLR07C5620FRR36
Through Hole 562Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,