RLR07C5111FRRE5
Mfr.Part #
RLR07C5111FRRE5
Description
RES 5.11K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance :
5.11kOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Not Applicable
Diameter :
2.29mm
Metal Film
Published :
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Military, Moisture Resistant, Weldable
Length :
7.62mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RLR07C5111FRRE5
Vishay / Dale RLR07C5111FRRE5
Through Hole 5.11kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,