RLR07C5001GSB14
Mfr.Part #
RLR07C5001GSB14
Description
RES 5K OHM 2% 1/4W AXIAL
Metal Film
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Resistance :
5kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
7.62mm
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±2%
Datasheets
RLR07C5001GSB14
Vishay / Dale RLR07C5001GSB14
Through Hole 5kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,