RLR07C4701GSS20
Mfr.Part #
RLR07C4701GSS20
Description
RES 4.7K OHM 2% 1/4W AXIAL
Resistance :
4.7kOhms
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Supplier Device Package :
Length :
7.62mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±2%
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR07C4701GSS20
Vishay / Dale RLR07C4701GSS20
Through Hole 4.7kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,