RLR07C38R3FSR3623
Mfr.Part #
RLR07C38R3FSR3623
Description
RES 38.3 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power Rating :
250mW
Length :
7.62mm
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
38.3Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.29mm
Datasheets
RLR07C38R3FSR3623
Vishay / Dale RLR07C38R3FSR3623
Through Hole 38.3Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,