RLR07C3160FRRE8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C3160FRRE8
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 316 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Resistance :
316Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Supplier Device Package :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.62mm
Datasheets
RLR07C3160FRRE8
Vishay / Dale RLR07C3160FRRE8
Through Hole 316Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,