RLR07C3000GSRE523
Mfr.Part #
RLR07C3000GSRE523
Description
RES 300 OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±2%
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Axial
Length :
7.62mm
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Resistance :
300Ohms
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR07C3000GSRE523
Vishay / Dale RLR07C3000GSRE523
Through Hole 300Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,