RLR07C2943FRRE523
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C2943FRRE523
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 294K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Supplier Device Package :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
294kOhms
Package / Case :
Composition :
Metal Film
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Datasheets
RLR07C2943FRRE523
Vishay / Dale RLR07C2943FRRE523
294kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,