RLR07C2870FSRE623
Mfr.Part #
RLR07C2870FSRE623
Description
RES 287 OHM 1% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Length :
7.62mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
2.29mm
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
2.29mm
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
287Ohms
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR07C2870FSRE623
Vishay / Dale RLR07C2870FSRE623
Through Hole 287Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,