RLR07C2804FRRE8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C2804FRRE8
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.8M OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mount :
Through Hole
Resistance :
2.8MOhms
Length :
7.62mm
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR07C2804FRRE8
Vishay / Dale RLR07C2804FRRE8
Through Hole 2.8MOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,