RLR07C2740FSRE823
Mfr.Part #
RLR07C2740FSRE823
Description
RES 274 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
2.29mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Published :
Resistance :
274Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
7.62mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR07C2740FSRE823
Vishay / Dale RLR07C2740FSRE823
Through Hole 274Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,