RLR07C2551FSRE523
Mfr.Part #
RLR07C2551FSRE523
Description
RES 2.55K OHM 1% 1/4W AXIAL
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
7.62mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Supplier Device Package :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Resistance :
2.55kOhms
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Datasheets
RLR07C2551FSRE523
Vishay / Dale RLR07C2551FSRE523
Through Hole 2.55kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,