RLR07C2490FSRE8
Mfr.Part #
RLR07C2490FSRE8
Description
RES 249 OHM 1% 1/4W AXIAL
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
249Ohms
Tolerance :
±1%
Length :
7.62mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diameter :
2.29mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
RLR07C2490FSRE8
Vishay / Dale RLR07C2490FSRE8
Through Hole 249Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,