RLR07C2400GSRE7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C2400GSRE7
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 240 OHM 2% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
7.62mm
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Number of Terminations :
2
Resistance :
240Ohms
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance :
±2%
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Datasheets
RLR07C2400GSRE7
Vishay / Dale RLR07C2400GSRE7
Through Hole 240Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,