RLR07C2050FSR36
Mfr.Part #
RLR07C2050FSR36
Description
RES 205 OHM 1% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Width :
2.29mm
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Length :
6.35mm
Resistance :
205Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RLR07C2050FSR36
Vishay / Dale RLR07C2050FSR36
Through Hole 205Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,