RLR07C1R20GMRE5
Mfr.Part #
RLR07C1R20GMRE5
Description
RES 1.2 OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
1.2Ohms
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
M (1%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
7.62mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR07C1R20GMRE5
Vishay / Dale RLR07C1R20GMRE5
Through Hole 1.2Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,