RLR07C1820FSRE623
Mfr.Part #
RLR07C1820FSRE623
Description
RES 182 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
2.29mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Published :
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Power Rating :
250mW
2
Lead Free :
Contains Lead
Length :
7.62mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Diameter :
2.29mm
Resistance :
182Ohms
Datasheets
RLR07C1820FSRE623
Vishay / Dale RLR07C1820FSRE623
Through Hole 182Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,