RLR07C15R0FRRE6
Mfr.Part #
RLR07C15R0FRRE6
Description
RES 15 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Mating Style :
Threaded
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Height - Seated (Max) :
Mounting Angle :
Straight
Other Names :
RLR07C15R0FRRE6-MIL
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Composition :
Metal Film
Shell Size :
13
Tolerance :
±1%
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Resistance :
15 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Failure Rate :
R (0.01%)
Product :
Receptacles
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
TE Connectivity
Current Rating :
13 A
Packaging :
Bulk
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Supplier Device Package :
Axial
Contact Gender :
Socket (Female)
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Material :
Aluminum
RoHS :
Details
Package / Case :
Number of Positions :
4 Position
Mounting Style :
Panel
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.250 L (2.29mm x 6.35mm)
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Shell Style :
Jam Nut
Shell Plating :
Zinc Nickel
Termination Style :
Crimp
Datasheets
RLR07C15R0FRRE6
Vishay / Dale RLR07C15R0FRRE6
15 Ohms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,