RLR07C1500GSRE5
Mfr.Part #
RLR07C1500GSRE5
Description
RES 150 OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Termination :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter :
2.29mm
Resistance :
150Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Length :
7.62mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Datasheets
RLR07C1500GSRE5
Vishay / Dale RLR07C1500GSRE5
Through Hole 150Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,