RLR07C1402FRRE623
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C1402FRRE623
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 14K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Lead Free :
Contains Lead
Width :
2.29mm
Tolerance :
±1%
Length :
7.62mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
14kOhms
Diameter :
2.29mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
RLR07C1402FRRE623
Vishay / Dale RLR07C1402FRRE623
Through Hole 14kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,