RLR07C1331FSR36
Mfr.Part #
RLR07C1331FSR36
Description
RES 1.33K OHM 1% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Resistance :
1.33kOhms
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
250mW
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Through Hole
Width :
2.29mm
Datasheets
RLR07C1331FSR36
Vishay / Dale RLR07C1331FSR36
Through Hole 1.33kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,