RLR07C1301GRRE623
Mfr.Part #
RLR07C1301GRRE623
Description
RES 1.3K OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
1.3kOhms
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Power Rating :
250mW
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
2.29mm
Length :
7.62mm
Datasheets
RLR07C1301GRRE623
Vishay / Dale RLR07C1301GRRE623
Through Hole 1.3kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,