RLR07C1212FRR36
Mfr.Part #
RLR07C1212FRR36
Description
RES 12.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
250mW
Contains Lead
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Failure Rate :
R (0.01%)
JESD-609 Code :
e0
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
12.1kOhm
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
TIN LEAD
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RLR07C1212FRR36
Vishay / Dale RLR07C1212FRR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 12.1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,