RLR07C1104GSB14
Mfr.Part #
RLR07C1104GSB14
Description
RES 1.1M OHM 2% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±2%
Length :
7.62mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
19 Weeks
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
2.29mm
Resistance :
1.1MOhms
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Termination :
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Width :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Max Power Dissipation :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR07C1104GSB14
Vishay / Dale RLR07C1104GSB14
Through Hole 1.1MOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,