RLR07C1002FSRE6
Mfr.Part #
RLR07C1002FSRE6
Description
RES 10K OHM 1% 1/4W AXIAL
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Power Rating :
250mW
Length :
7.62mm
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Width :
2.29mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
10kOhms
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Termination :
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR07C1002FSRE6
Vishay / Dale RLR07C1002FSRE6
Through Hole 10kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Description: Vishay Dale Through Hole Resistors RLR07C1002FSRE6 are metal film resistors with a resistance of 10K Ohm and a tolerance of 1%. They have a power rating of 0.25W (1/4W) and a temperature coefficient of ±100ppm/C. The resistors also feature a low TCR of 0.001% and an epoxy axial termination.
Features:
- Resistance of 10K Ohm
- Tolerance of 1%
- Power rating of 0.25W (1/4W)
- Temperature coefficient of ±100ppm/C
- Low TCR of 0.001%