RLR07C1001GRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C1001GRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 2% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Tolerance :
±2%
Composition :
Metal Film
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
1kOhms
Width :
2.29mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RLR07C1001GRBSL
Vishay / Dale RLR07C1001GRBSL
1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,