RLR05C7503FPBSL
Mfr.Part #
RLR05C7503FPBSL
Description
RES 750K OHM 1% 1/8W AXIAL
Length :
3.81mm
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
125mW
Width :
1.68mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
750kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
Datasheets
RLR05C7503FPBSL
Vishay / Dale RLR05C7503FPBSL
750kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,