RLR05C7501GSRE719
Mfr.Part #
RLR05C7501GSRE719
Description
RES 7.5K OHM 2% 1/8W AXIAL
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
7.5kOhms
Length :
4.75mm
Number of Terminations :
2
Diameter :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR05C7501GSRE719
Vishay / Dale RLR05C7501GSRE719
Through Hole 7.5kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,