RLR05C7501FSRE519
Mfr.Part #
RLR05C7501FSRE519
Description
RES 7.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
4.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter :
1.68mm
Resistance :
7.5kOhms
Datasheets
RLR05C7501FSRE519
Vishay / Dale RLR05C7501FSRE519
Through Hole 7.5kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,