RLR05C7501FSR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C7501FSR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 7.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
7.5kOhms
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Metal Film
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Length :
4.75mm
Supplier Device Package :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Width :
1.68mm
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Diameter :
1.68mm
Datasheets
RLR05C7501FSR36
Vishay / Dale RLR05C7501FSR36
Through Hole 7.5kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,