RLR05C7150FSRE8
Mfr.Part #
RLR05C7150FSRE8
Description
RES 715 OHM 1% 1/8W AXIAL
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
S (0.001%)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
1.68mm
Composition :
Metal Film
Published :
17 Weeks
Mount :
Through Hole
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Length :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Resistance :
715Ohms
Datasheets
RLR05C7150FSRE8
Vishay / Dale RLR05C7150FSRE8
Through Hole 715Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,