RLR05C6R98FSRE5
Mfr.Part #
RLR05C6R98FSRE5
Description
RES 6.98 OHM 1% 1/8W AXIAL
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
1.68mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
6.98Ohms
Length :
4.75mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RLR05C6R98FSRE5
Vishay / Dale RLR05C6R98FSRE5
Through Hole 6.98Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,