RLR05C6R81FRRE6
Mfr.Part #
RLR05C6R81FRRE6
Description
RES 6.81 OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
125mW
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
6.81Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Diameter :
1.68mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.68mm
Length :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR05C6R81FRRE6
Vishay / Dale RLR05C6R81FRRE6
Through Hole 6.81Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,