RLR05C6983FRRE8
Mfr.Part #
RLR05C6983FRRE8
Description
RES 698K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
1.68mm
Resistance :
698kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Length :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR05C6983FRRE8
Vishay / Dale RLR05C6983FRRE8
Through Hole 698kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,