RLR05C6802GMRE5
Mfr.Part #
RLR05C6802GMRE5
Description
RES 68K OHM 2% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Length :
4.75mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Resistance :
68kOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Metal Film
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
1.68mm
Failure Rate :
M (1%)
Tolerance :
±2%
Package / Case :
Datasheets
RLR05C6802GMRE5
Vishay / Dale RLR05C6802GMRE5
Through Hole 68kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,