RLR05C5R62FSRE719
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C5R62FSRE719
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.62 OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Diameter :
1.68mm
Resistance :
5.62Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Datasheets
RLR05C5R62FSRE719
Vishay / Dale RLR05C5R62FSRE719
Through Hole 5.62Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,